Metody Rozpoznawania Płodności (MRP)

Metody Rozpoznawania Płodności (MRP) wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) polegają na obserwacji objawów oraz oznak, które będą świadczyły o fazie fizjologicznej płodności lub niepłodności w cyklu miesiączkowym. Są bezpieczne dla zdrowia (nie mają skutków ubocznych), łatwe w nauczeniu oraz tanie. Z tych powodów są zalecane do rozpowszechniania.
Ponieważ ponad 20% społeczeństwa ma problem z poczęciem dziecka WHO zakwalifikowała niepłodność do chorób cywilizacyjnych obecnego wieku. Stosowanie Metod Rozpoznawania Płodności pomaga dbać z dnia na dzień o swoje zdrowie i życie (profilaktyka).
W zależności od obserwowanych wskaźników płodności można wyróżnić wiele naturalnych metod rozpoznawania płodności.
Do podstawowych wskaźników płodności zalicza się:
– samobadanie szyjki macicy
– mierzenie tzw. podstawowej temperatury ciała (PTC)
– obserwacje śluzu szyjkowego
Najbardziej znanymi obecnie metodami są:

a) Creighton Model FertilityCareTM System (bazuje na obserwacji śluzu szyjkowego i innych biomarkerach cyklu kobiety)

b) Metoda Objawowo – Termiczna Podwójnego Sprawdzenia – obserwowanymi podstawowymi wskaźnikami płodności w tej metodzie są: szyjka macicy, PTC oraz śluz szyjkowy.

c) Metoda Rötzera – bazująca na obserwacji PTC oraz śluzu szyjkowego

d) Metoda Owulacji Billingsów (skupiająca się na obserwacji śluzu szyjkowego)

Skuteczność MRP jest bardzo wysoka. Badania naukowe, które są przeprowadzane wskazują, że w sytuacji odłożenia poczęcia skuteczność wynosi ponad 95% (skuteczność metody “angielskiej”, skuteczność CrMS)
Ponieważ każda z wyżej wymienionych metod jest łatwa w nauczeniu. Osoby podejmujące chęć nauczenia się jednej z nich szybko mogą się cieszyć z większej świadomości funkcjonowania swojego organizmu.
Naturalne Planowanie Rodziny jest stylem życia. Decyduje się na niego ten, kto chce żyć w zgodzie z naturą, ekologicznie, szanując godność każdej osoby i akceptując swoje człowieczeństwo.